V prejšnji objavi smo pisali o prebavi in kako pomembna je dobra prebava, če želimo odpraviti odvečne kilograme.
Veliko in zelo pomembno vlogo pa pri tem igrajo JETRA.
Jetra so največji notranji organ in hkrati tudi največja žleza v človeškem telesu. So najbolj kompleksna žleza v človeškem telesu, ki igra pomembno vlogo pri presnovi. Normalno delovanje jeter pomembno vpliva na naše zdravje in počutje. Jetra sodelujejo v večini presnovnih procesov v telesu: pri presnovi ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob ter pri njihovi pretvorbi v snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje organizma. V jetrih se odvija dobršen del presnove, saj se s pomočjo jetrnih encimov sintetizirajo aminokisline, ki jih telo potrebuje za normalno delovanje.
Jetra so izrednega pomena za presnovo in odstranjevanje škodljivih snovi iz človeškega telesa. Sodelujejo pri sintezi hormonov in holesterola. V jetrih nastane približno 75% holesterola, preostanek ga dobimo iz hrane. Približno 80 % tistega, ki ga nastane v jetrih, se porabi za izdelavo žolča. Jetra sintetizirajo in izločajo žolčno kislino, ki sodeluje pri razgradnji maščob in je hkrati pomembna za absorpcijo vitamina K, ki je pomemben za normalno funkcijo strjevanja krvi. Pomembna so tudi za nastanek in razgradnjo beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob. Imajo tudi pomembno obrambno funkcijo telesa pred okužbami, saj odstranjujejo bakterije in endotoksine, ki pridejo v jetra iz črevesja. Jetra razgrajujejo hemoglobin, toksične snovi in večino zdravilnih učinkovin, prav tako pretvarjajo amonijak v sečnino in poleg v maščobi topnih vitaminov (vitamin A, D, E in K) shranjujejo tudi vitamin B12, železo in baker.
Zdrava jetra so steber zdravja!
Čeprav imajo jetra sposobnost obnove, lahko postanejo preobremenjena, njihovo delovanje pa se upočasni. Njihovi simptomi in znaki so lahko dolgo prikriti ali nejasni. Nezdrave prehranske navade, stres, sedeči način življenja, alkohol in kajenje, pomanjkanje spanja ter celo onesnaženost zraka lahko povzročijo preobremenjenost jeter. Jetra ne bolijo, zato je okvaro ali bolezen jeter težje odkriti. Zamaščena jetra so zelo pogosta težava, s katero se srečujejo ljudje vseh starosti. Preobremenjena jetra ne morejo več opravljati svojih nalog enako uspešno kot zdrava jetra, zato se lahko pojavilo različni zapleti.
Pogoste težave povezane s preobremenjenimi jetri so :
– nenehen občutek utrujenosti in razdražljivosti,
– stalne prebavne motnje,
– slabo delujoča limfa,
– odvečna teža, še posebno v predelu trebuha,
– suha, srbeča in problematična koža,
– povišana raven holesterola in trigliceridov v krvi.
Slabo delovanje jeter lahko poveča tveganje za srčno-žilne bolezni, kot so ateroskleroza, visok krvni pritisk, srčni infarkt in kap. Prvi znak, da nam jetra ne delujejo več dobro, je lahko pridobivanje maščobe na trebuhu. Če jetra prenehajo učinkovito presnavljati maščobo in maščoba se začne nabirati okoli trebuha!
Kaj lahko naredite?
K sreči ima telo sposobnost samozdravljenja. Če simptome pravočasno odkrijemo in spoznamo, da nam naš nezdrav življenjski slog škodi, se jetra obnovijo in znova regenerirajo. Telesu pa lahko predvsem pomagate z zdravim življenjskim slogom! Zdrava prehrana, gibanje, vzdrževanje primerne telesne teže in z zmernim uživanjem alkohola in kajenja ter z izogibanjem jemanja tablet, ki niso nujna.
#migazwhb #prehransosvetovanje
#skupajdozdravegaživljenjskegasloga