Božično-novoletni prazniki so skorajda že tukaj in vsi vemo, da se dobri hrani, morda pa tudi nekaj alkoholu ne moremo izogniti. Poleg prijetnih trenutkov, ki jih preživimo z bližnjimi, pa praznike spremlja tudi kanček stresa, manj fizične aktivnosti, kar je skupaj z neuravnoteženim jedilnikom odličen recept za kakšen odvečen kilogram in utrujenost po novem letu.
Zakaj se tako težko ustavimo le pri enem ali dveh koščkih peciva?
Prehranjevanje v času praznikov je lahko še posebej težko, sploh za posameznike, ki imajo težave s čustvenim prehranjevanjem.
December bi moral biti kot vsak drugi mesec: prehransko zmeren in nikar pretiran. Prenajedanje je namreč precej pogosto pri večini ljudi, ki se praznikov veselijo prav zaradi obložene mize, slaščic in sladkih pijač.
Raziskave kažejo, da je praznično prenajedanje pogosto motiv za kasnejšo odločitev o hujšanju in različnih dietah, kar pa ne bi bilo potrebno, če bi tudi v zadnjem mesecu leta jedli premišljeno in brez prenajedanja.
Prehrana med prazniki vpliva na povečanje telesne teže, v povprečju se zredimo od 1,5 do dva kilograma.
Raziskave kažejo, da nestrokovno hujšanje, enolična prehrana ali določene izključitvene diete lahko celo škodijo zdravju, zato praznike preživite z uravnoteženo prehrano in dnevno rekreacijo, da kasnejše diete ne bodo potrebne.
A kako to prenajedanje preprečiti v praksi? Imamo nekaj nasvetov:
- Na zabave ali družinska srečanja ne hodimo lačni. “Doma pred dogodkom pojejmo nekaj lahkega, začnimo že z uravnoteženim, lahkim zajtrkom. Pomembna sta razmislek in načrtovanje obrokov, s čimer se izognemo prenajedanju.”
- Pazimo na velikost obrokov. “Izbirajmo manjše porcije, pri čemer si lahko pomagamo z manjšimi krožniki.”
- Pred vsakim obrokom popijmo kozarec vode ali nesladkanega čaja. “To nas vsaj malo nasiti in odvrne od pretiranega uživanja hrane.”
- Obroki naj bodo kljub praznikom predvsem uravnoteženi. “Ne glede na skorajda pregovorno obvezno prisotnost tradicionalnih prazničnih jedi poskrbimo, da bo jedilnik kolikor se le da uravnotežen.”
Seveda en obilen in prehransko manj bogat ter ustrezen obrok ne bo imel večjih dolgoročnih posledic za zdravje, tako kot zaužitje ene porcije zelenjave nima pozitivnih učinkov.
Lahko pa slabša izbira vpliva na prebavne težave, ki so lahko za marsikoga neprijetne. Poslabšajo se lahko počutje, razpoloženje in storilnost, a načeloma se pojavijo večje težave le v primeru prenajedanja, neustrezne prehrane ali prevelikih odmerkov alkohola.
Nič ne de, če se za kakšen dan prepustimo našim pregreham in uživamo v visoko kalorični ter sladki hrani ter pijači AMPAK pomembno je da se “zavedamo, da prazniki trajajo le nekaj dni, ne ves mesec”! Nekaj dni malce slabšega prehranjevanja in kakšnega kosa sladice več nam na dolgi rok ne more škoditi, če se po praznikih vrnemo na ustaljeni način prehranjevanja.
Za vas skrbimo vaše terapevtke WHB Instituta. 🙂